W dniach 06-07.05.2017 r. odbyły się w Toruniu Mistrzostwa Polski Amatorów. Była to kontynuacja Indywidualnych Krajowych Mistrzostw Amatorów, które od wielu lat rozgrywane były w Toruniu. W bieżącym roku PZTS objął oficjalnym patronatem naszą imprezę , za co serdecznie dziękujemy i w związku z powyższym zmieniona została nazwa zawodów na Mistrzostwa Polski Amatorów. Organizatorem zawodów, jak co roku był  KST Energa-Manekin Toruń. Już trzeci rok Mistrzostwa rozgrywane były w hali Uniwersyteckiego Centrum Sportu Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.Dziękujemy bardzo władzom Uniwersytetu za dobre warunki wynajmu hali oraz kierownictwu i pracownikom Centrum Sportu za gościnne przyjęcie. Dziękujemy również Wydziałowi Sportu Urzędu Miasta Torunia, za ufundowanie pucharów i pamiątek z Torunia dla zwycięzców.Bardzo się cieszymy z faktu, że nasze zawody z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Do zawodów zostało nadesłanych 195 zgłoszeń w 6 kategoriach. Nie wszyscy jednak dojechali i ostatecznie we wszystkich kategoriach wystąpiło 185 zawodników. Jest to około 50% więcej jak w roku ubiegłym. Harmonogram zawodów ustalany dużo wcześniej, nie przewidywał takiej ilości zawodników i w związku z powyższym były niewielkie opóźnienia. Za to i inne niedociągnięcia organizacyjne przepraszamy uczestników. Będziemy pracować nad tym, żeby w przyszłości je wyeliminować. Mamy też kilka pomysłów na doprecyzowanie regulaminu zawodów w kwestii kryteriów dopuszczających do udziału . W pierwszym dniu zawodów, mogą występować wyłącznie amatorzy nie zrzeszeni do 40 roku życia i w zasadzie w tym dniu są wyłaniani Mistrzowie Polski Amatorów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Nie ma też większych kontrowersji, co do kryteriów udziału w tym dniu zawodów. W drugim dniu zawodów są rozgrywane 2 kategorie OPEN do 49 lat i 50 lat+. W tym dniu amatorzy mają możliwość porównania swoich umiejętności z „amatorami z odzysku”, czyli byłymi zawodnikami z zachowanie karencji od ostatniego występu w lidze. Zawodnicy 4 i 5 ligi, którzy nigdy nie grali w wyższych ligach, mogą wziąć udział w zawodach bez ograniczeń. Co do kryteriów udziału w tych kategoriach było trochę uwag i dlatego w tym miejscu proszę wszystkich zainteresowanych o dyskusję na ten temat. Definicji Amatora jest tyle ilu organizatorów zawodów dla Amatorów, dlatego nie jest możliwe, żeby wszyscy byli zadowoleni. Będziemy się jednak starali w granicach rozsądku wziąć pod uwagę głosy uczestników i być może wprowadzić korekty w regulaminie na przyszły rok. Wszelkie pomysły i uwagi proszę kierować na maila podanego w komunikacie organizacyjnym.

Teraz kilka słów o zawodach od strony sportowej.  - Galeria zdjęć

KATEGORIA 19-39 LAT - Wyniki

_HOF1567.JPG

Udział wzięło 36 zawodników. Pierwsze miejsce zajął Rafał Wójcik z Bytomia, który na nasze zawody przyjeżdża już od wielu lat. Po raz pierwszy wygrał i jest to dla niego tym bardziej cenny sukces , że ostatni rok występował w tej kategorii wiekowej. Drugie miejsce zajął wielokrotny medalista w tej kategorii Dominik Grzegorzewski z Torunia. W finale prowadził już 7:2 w piątym secie, jednak musiał ostatecznie uznać wyższość przeciwnika. Na trzecim miejscu podium stanął Grzegorz Pławski z Warszawy, który pokonał w meczu o brązowy medal  Mateusz Żychlińskiego z Chojnic. Jeszcze kilka lat temu w tej kategorii występowało po kilkunastu zawodników i z obawą patrzyliśmy na przyszłość amatorskiego tenisa. W zeszłym i tym roku uczestniczyło juz dużo        więcej zawodników i możemy się tylko z tego faktu cieszyć.

KATEGORIA 40-55 LAT -  Wyniki

_HOF1573.JPG

Udział wzięło 44 zawodników. Zwyciężył debiutant w naszych zawodach Mariusz Baron z Radzionkowa. Druga kategoria dla woj. Śląskiego. Nie było jednak łatwo, bo dopiero na przewagi w 5 secie pokonał srebrnego medalistę Mariusz Regulskiego z Warszawy, dla którego był to już kolejny z wielu medali zdobytych na naszych zawodach. W meczu o trzecie miejsce  kolejny debiutant Przemysław Przesmycki z Łodzi pokonał Bartłomieja Truszewskiego z Warszawy. Kategoria ta od lat jest najliczniej reprezentowana. W tym roku pojawiło się na naszych zawodach wielu nowych, dobrych zawodników, którzy jeszcze bardziej podnieśli poziom sportowy.

KATEGORIA 56-65 LAT -  Wyniki

_HOF1469.JPG

Udział wzięło 28 zawodników. Na najwyższym stopniu podium stanął Jarosław Jagiełka z Torunia . W finale pokonał Wiesława Ostrowskiego z miejscowości Plemięta, czołowego zawodnika w swojej kategorii Grand Prix Polski Weteranów. Na trzecim miejscu zawody ukończył drugi zawodnik z Torunia Włodzimierz Hoffmann pokonując w ostatnim swoim meczu Bolesława Krawczyka z Olsztyna. W tym roku całe podium dla woj. Kujawsko-Pomorskiego.

KATEGORIA 66 LAT + Wyniki

_HOF1453.JPG

Udział wzięło 11 zawodników, tyle samo co w roku ubiegłym. Jak na razie w tej kategorii król jest tylko jeden. Henryk Glura z Bydgoszczy zwyciężył ponownie. W finale wygrał z Leszkiem Jodaniewskim z Człuchowa, który pierwszy raz wystąpił w tej kategorii i od razu zdobył srebrny medal. W meczu o trzecie miejsce Jerzy Kiedrowicz z Suchego Lasu zwyciężył  Lecha Leszczyńskiego z Bydgoszczy. Kategoria ta, jest jak na razie najmniej liczna z oczywistych względów. Wiek robi swoje, jednak bez obawy, niedługo wielu z nas trafi do tej kategorii i jestem przekonany, że z roku na rok będzie w niej grało coraz więcej zawodników.

KATEGORIA OPEN 19-49 LAT  - Wyniki

_HOF1616.JPG

Udział wzięło 41 zawodników. W kategorii tej , „prawdziwi” amatorzy mierzą swoje siły  z „amatorami z odzysku”, czyli byłymi zawodnikami z karencjami od ostatniego występu i jak pokazały zawody wcale nie są pozbawieni szans. W pierwszej 12-stce znalazło się  5 -ciu „prawdziwych amatorów” . Zawody wygrał Tomasz Golian z Morąga , który w finale pokonał Rafała Suszyckiego z Warszawy. Obaj to byli zawodnicy lig polskich. Trzecie miejsce zdobył Paweł Bielunkiewicz z Bydgoszczy , który nigdy nie występował w rozgrywkach ligowych . W meczu o ostatni stopień podium pokonał Krystiana Marka z Warszawy, ubiegłorocznego zwycięzcę tej kategorii. Czołówka tej kategorii zaprezentowała dosyć wysoki poziom umiejętności i sądzę, że niejedna drużyna ligowa chciała by ich mieć do dyspozycji.

KATEGORIA OPEN 50 LAT +  - Wyniki

_HOF1612.JPG

Udział wzięło 25 zawodników.  Kategoria Open, jak sama nazwa wskazuje powinna być   „ otwarta” dla wszystkich uczestników zawodów, jednak w celu wyrównania szans podzieliliśmy ją na dwie ze względu na wiek. Wcześniej była rozgrywana bez podziału i starsi zawodnicy byli zniechęceni rywalizacją z dużo młodszymi od siebie. Po podziale zauważyliśmy znaczny wzrost uczestników licząc razem obie kategorie i stwierdzamy, że to był „dobry krok”. Zwyciężył w tej kategorii były zawodnik Dariusz Bartycha z Olsztyna,  debiutant w naszych zawodach. Duży sukces odniósł  Jacek Maćkiewicz z Torunia  ( Osa, Oseńka),  „prawdziwy amator” , który przegrał walkę o złoto, jednak srebrny medal jest dla niego dużym osiągnięciem po latach „ocierania” się o podium. W meczu o trzecie miejsce  Piotr Kozioł z Nakła , także debiutant na naszych zawodach, pokonał Mariana Olechnowicza ze Strzelc Krajeńskich, ubiegłorocznego zwycięzcę kategorii 56-65 lat.

Wielkie podziękowania  za pracę wykonaną przy organizacji imprezy ( przewożenie, ustawianie i demontaż sprzętu potrzebnego do rozegrania zawodów dla „ mocnej ekipy” z Torunia, którą stanowili,  Artur i Dominik Grzegorzewscy, Jacek Maćkiewicz, Dominik Chojnacki, Sławomir Mórawski, Włodzimierz Hoffmann ( zdjęcia) i Adam Białkowski, który dodatkowo pracował podczas zawodów przy stoliku sędziowskim.

Dziękuję też firmie „Pepsico” za ufundowanie wody mineralnej dla uczestników , firmie „Tech-Mat” z Bydgoszczy za użyczenie samochodu do przewozu stołów tenisowych i wszystkim, którzy użyczyli swojego sprzętu ( „UMK” , „Matopat”, Zespołowi Szkól nr.1 w Solcu Kujawskim i KM Straży Pożarnej w Toruniu i firmie "Enet" za dyplomy.

Było nam miło gościć wszystkich uczestników zawodów i  osoby im  towarzyszące w naszym pięknym mieście. Mamy nadzieję zobaczyć się znowu z Wami w przyszłym roku. Zapraszamy!!